GENERAL NEWS

Past Continuous Tense Konu Anlatımı #43 | past continuous tense nedir

คุณกำลังมองหาหัวข้อ past continuous tense nedir? คุณกำลังมองหาข้อมูลเกี่ยวกับหัวข้อ Past Continuous Tense Konu Anlatımı #43 หรือไม่? ถ้าใช่ เชิญรับชมได้ที่นี่ครับ.

Past Continuous Tense Konu Anlatımı 43


Past Continuous Tense konu anlatımı videomda, İngilizcede past continuous kullanımını öğretiyorum.
Reklamsız, tahtaya zoomlu ve sınırlı internet hatlarında bile açılabilen Premium Videoları Deneyin: https://bit.ly/3e1djud

http://www.turengkitap.com
https://www.instagram.com/ozerkirazingilizce
https://www.facebook.com/ingilizcekonuanlatimi

Past Continuous Tense Türkçeye, “Devam eden geçmiş zaman”, “Sürekli geçmiş zaman” ya da “Geçmiş zamanın hikayesi” olarak çevrilebiliyor. Bu derste öğreneceğimiz Past Continuous Tense, Present Continuous ile Simple Past Tens’in evliliğinden olan çocukları gibi çünkü ikisine de biraz benziyor. Fiilin sonuna ing takısının geliyor olması şimdiki zamana, yardımcı fiil olarak was/were kullanmamız dili geçmiş zamana benziyor. Sonuçta ortaya çıkan cümleler de “yapıyordu, ediyordu” şeklinde Türkçeye çevriliyor. Buradaki iyor anlamını veren şey ing takısı, dı/di anlamını ise was/were sözcükleri veriyor.
İngilizcede past continuous tense ile cümle kurarken fiillerimiz sonlarına ing takısı alacaklar. Ancak burada fiil seçiminde dikkatli olmalıyız. Durum fiillerini anlattığım 26. derste de bahsettiğim gibi, aktif bir eylem değil, durum bildiren fiiller sonlarına ing takısı almıyor ve ing alamadıkları için şimdiki zamanda, bugün öğreneceğimiz devam eden geçmiş zamanda ve ing takısının geçtiği diğer zamanlarda kullanılamıyorlar. Love, hate, know, need gibi fiiler bunlara örnek.
Past Continuous Tense ile olumsuz cümle kurarken de yapmamız gereken tek şey, was, were sözcüklerinin yanına not kelimesini getirmek. Bunları da kısaltarak wasn’t, weren’t gibi okuyabiliyoruz. Soru cümlesinde de her zaman olduğu gibi, yardımcı fiillerimiz özneyle yer değiştirerek cümlenin en başına geliyor. “Gitmiyor muydun, yapmıyor muydun” şeklinde olumsuz soru cümlesi yapmak istersek de soru cümlesi yapısının başındaki was, were sözcüklerinin yanına not kelimesini ekliyoruz ve kısaltarak okuyup yazıyoruz. Wh kelimeleriyle soru yapmak istersek de bu kelimeleri yine soru cümlesi yapısının en başına getiriyoruz:
Past continuous tense, yani devam eden geçmiş zaman cümle yapısını anladığınızı tahmin ediyorum zira hepsi bundan ibaret. Ancak past continuous tense kullanım yeri açısından bakacak olursak, bu zamanla genellikle tek başına, bağımsız cümleler kurmuyoruz çünkü cümleler yarım kalmış gibi görünüyor:
I was reading War and Peace yesterday… Dün Savaş ve Barış’ı okuyordum…
Eee, sonra ne oldu? Bitirmedin mi?
They were driving down the hill… Yokuştan aşağı arabayla iniyorlardı…
Eee, kaza mı yaptılar?
Sürekli geçmiş zamanı genellikle, “şu olurken bu oldu” veya “şu olduğunda bu oluyordu” gibi ikinci bir olayla ilişkilendirerek cümle kurarken tercih ediyoruz. Yani iki cümleyi birbirine bağlamış oluyoruz. Bu iki cümleyi birbirine bağlarken kullandığımız when, while, as gibi bağlaçlarımız var.

See also  วิชาภาษาอังกฤษ ชั้น ม.4 เรื่อง Past Perfect Tense | ประโยค past perfect

Alıntı Yapılan Filmler (Alıntı Sırasıyla)
The Lord of the Rings: The Return of the King
The Silence of the Lambs
The Green Mile
Matrix
Rainman

Past Continuous Tense Konu Anlatımı 43

Past Continuous Tense Zaman Konu Anlatımı + Pratik


Past Continuous Tense , Geçmiş Zamanın Hikayesi Konu Anlatımı ve Pratik Videosu

Past Continuous Tense Zaman Konu Anlatımı + Pratik

Past Continuous Tense


Past Continuous Tense kısa ve öz konu anlatımı…

Past Continuous Tense

Past Continuous Tense Konu Anlatımı Ders 42


Past Continuous Tense Konu Anlatımı Ders 42

Past Continuous Nedir & Nasıl Kullanılır İngilizce Gramer Konu Anlatımı


Past Continuous Tense nedir & nasıl kullanılır dersinde, pratik açıklama ve örnekler sizi bekliyor. Öğrendiklerinizi pekiştirmeniz için alıştırmalar da sizi bekliyor. Ders notları https://huseyindemirtas.net/ingilizcegramer/

Past Continuous Nedir & Nasıl Kullanılır İngilizce Gramer Konu Anlatımı

Past Continuous Tense ✍


İngilizce derslerine devam ediyoruz! Videomuzda ”Past Continuous Tense’ konumuzu detaylı öğreniyoruz. 🤓 ingilizce pastcontinuous
Yepyeni içerikler yolda, haberdar olmak için abone olmayı unutma 👉http://bit.ly/2Z2tqA1

Yepyeni içerikler yolda, haberdar olmak için abone olmayı unutma 👉http://bit.ly/2Z2tqA1

Past Continuous Tense ✍

Simple Past or Past Continuous Tense (whenwhile)


Simple Past or Past Continuous Tense (whenwhile)

Present Perfect Continuous Tense 53


Present Perfect Continuous Tense Konu Anlatımı videosunda, İngilizce Present Perfect Continuous Tense konusunu anlatıyorum.
Reklamsız, tahtaya zoomlu ve sınırlı internet hatlarında bile açılabilen Premium Videoları Deneyin: https://bit.ly/3e1djud

http://www.turengkitap.com
https://www.instagram.com/ozerkirazingilizce
https://www.facebook.com/ingilizcekonuanlatimi

Öncelikle present perfect continuous nerelerde kullanılır buna bakalım. Geçen ders öğrendiğimiz yakın geçmiş zamandaki eylemler devam etmiyordu ancak ucu açıklık söz konusuydu ve bir şekilde şu anı ilgilendiriyorlardı. Present perfect continuous ile kurulan cümleler ise geçmişte başlayıp halen devam eden eylemleri anlatıyor. Bu zamanda kurulan cümleleri Türkçeye şimdiki zaman cümlelerini çevirdiğimiz gibi çeviriyoruz. Bu zaman ile “yapıyorum ediyorum, yapmaktayım, etmekteyim” anlamını veren cümleler kuruyoruz.
Peki present perfect continuous nasıl kullanılır? Eylem değil, durum anlatan fiillerin, sonlarına ing takısı almadığını öğrenmiştik. İşte bu fiiller, sonlarına ing almadıkları için present perfect continuous tense ile kullanılamıyorlar ve yakın geçmiş zamanla yetinmek zorunda kalıyorlar.
Present perfect continuous tense konusunu anlatırken bu zamanı nasıl kullandığımıza ve present perfect ile present continuous arasındaki farka değinmeliyiz. Aslına bakarsanız ikisi birbirinden çok farklı zamanlar; nihayetinde birisi yapıyorum, ediyorum, yapmaktayım, etmekteyim derken kullandığımız bir zaman, diğer ise yapmış, etmiş, yaptı, etti derken tercih ettiğimiz bir zaman.
Present perfect tense ile tamamlanmış olaylardan bahsediyorduk, ancak Present perfect continuous ile devam etmekte olan olayları anlatıyoruz. Aralarındaki en büyük fark bu.
Present perfect continuous kullanımında herhangi bir zaman zarfı kullanmadığımızda, “son zamanlarda” anlamını veren lately/recently zaman zarflarının otomatik olarak devreye girer. Bunları cümleye yazmasak da Present perfect continuous cümleleri gizliden gizliye bu tür bir mesaj barındırıyor. Örneğin, “What have you been doing?” sorusunda bu iki kelime geçmese bile cümlemiz “Son zamanlarda neler yapmaktasın?” şeklinde algılanacaktır.
İngilizcede devam eden geçmiş zamanı geçmişte başlayıp daha yeni bitmiş olan ve dolayısıyla etkisi halen devam eden durumlarda da kullanıyoruz. Ancak yakın geçmişi anlatırken de etkisi devam eden olaylarda kullanılıyor demiştim. Peki bu ikisini nasıl ayırt edeceğiz? Yakın geçmiş zamanda etkisi devam eden eylem konuşma anından günler önce de yapılmış olabilir. Bunda ise eylemin hemen o anda ya da çok kısa bir zaman önce bitmiş olması ve gözle görünür etkisinin olması şartı aranıyor.
Present perfect present perfect continuous farklarından biri de bu zamanın “süreci” ön plana çıkartması. Bir şeyin kaç kere değil de, ne kadar süredir yapılmakta olduğunu anlatırken present perfect continuous tercih ediyoruz.
Devam eden geçmiş zaman ile ilgili olarak söylenebilecek temel şeyler bunlar. Çok fazla kural varmış, nasıl ezberleyeceğim diye endişe etmeyin çünkü Allahtan Türkçe biliyoruz ve Türkçe ile kıyaslama yaparak bu zamanın mekte/makta anlamını verdiğini görebiliyoruz.

See also  สรุป โครงสร้าง 12 Tense ง่ายๆ | TUENONG ( PART 1/13) | โครงสร้าง tense ทั้ง 12

Alıntı Yapılan Filmler (Alıntı Sırasıyla)
Shutter Island
The Prestige
Saving Private Ryan
Léon: The Professional
Back to the Future
Die Hard
Gran Torino
Finding Nemo

Present Perfect Continuous Tense 53

Past Continuous Tense Konu Anlatımı ve Örnek Cümleler


Past Continuous Tense Konu Anlatımı ve Örnek Cümleler

Past Continuous Tense Konu Anlatımı


Bu tensle geçmişte belirli bir noktaya gidiyorsunuz ve o belirttiğiniz noktada ne yaptığınızı anlatıyorsunuz.

Past Continuous Tense Konu Anlatımı

นอกจากการดูวิดีโอที่แชร์เหล่านี้แล้ว คุณยังสามารถค้นหาข้อมูลที่เป็นประโยชน์อื่นๆ ได้ที่นี่: ข้อมูลที่น่าสนใจเพิ่มเติมที่นี่.

รูปภาพที่เกี่ยวข้องกับหัวข้อ Past Continuous Tense Konu Anlatımı #43.

Past Continuous Tense Konu Anlatımı #43

ดูข้อมูลที่เป็นประโยชน์เพิ่มเติมที่นี่: ดูข้อมูลที่เป็นประโยชน์เพิ่มเติมที่นี่.

คำสำคัญ เกี่ยวข้องกับ past continuous tense nedir.

[vid_tags].

#Continuous #Tense #Konu #Anlatımı.

หวังว่าข้อมูลนี้จะเป็นประโยชน์กับคุณ ขอแสดงความนับถือ.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button